İlim Yayma Cemiyetinin 60. Kuruluş Yıl Dönümü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

12.12.11

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen İlim Yayma Cemiyetinin 60. kuruluş yıl dönümü etkinliğine iştirak etti.

 

Etkinliğin açılışında konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, üyesi bulunmaktan gurur duyduğu cemiyetin hizmetlerinin takdire layık olduğunu kaydetti.

         

Prof. Dr. Eroğlu, 68 cesur ve güzel insanın İstanbul'da bir çınar fidanı ektiğini ifade ederek, ''Nasıl ki hayırlı, güzel bir hizmet kökleri sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir onlar da böyle güzel bir hizmetin temelin attılar. Onlardan sadece Ömer Lütfi Take burada. Cenab-ı Hakk'ın rahmetine kavuşanlardan Allah razı olsun. Tabii ki güzel hizmetler, hayırlı evlat yetiştiren, eser bırakan insanların amel defterleri kapanmıyor. Ben de gönülden inanıyorum ki onların amel defteri açıktır'' diye konuştu.

     

 

Cemiyetin çalışmalarının cesaret işi olduğunu anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

         

''O zamanlar da kolay değildi. O çınar bütün ülkeye yayıldı. Cemiyetin 110 şubesi var. 100'den fazla imam hatip okulunda onbinlerce vatan evladı yetişti. İçlerinde bakan olanlar var. Başbakanımız da imam hatip mezunudur. Kendisine acil şifalar diliyoruz. Bu yurtlardan gençlerimiz istifade etmiştir. Sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da yurt açmıştır. 1973 yılında kurulan İlim Yayma Vakfının verdiği hizmetlere ben de şahidim. Halis niyetle kurulup hizmet yaptığına şahidim. Yıllarca hizmet veren milletvekilimiz 'Bir yurda ihtiyacımız var' dedi. Kapıyı bir daire başkanı çaldı 'Şu binayı satmamız lazım' dedi. Hemen orada yurt açıldı. Cuma günü bu programı getirmek için içeri özel kalem müdürüm girdi. Tam o sırada bir vali dedi ki 'Katsayıdan dolayı imam hatiplere teveccüh var'. Bir hayırsever geldi ve 'Hayır yapmak istiyorum' dedi. 32 derslik bir okulun temelini attık, yapacağız. Bunlar tesadüf müdür? Türkiye'de baraj ve yol inşa etmek kolaydır. Asıl olan insana yatırım yapmaktır. Büyük hedefleri olmayan milletler tarih sahnesinden silinmeye mahkumdur. Bu asır bizim asrımız olacak. Buna yürekten inanıyorum.''

         

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, geleceğin teminatı olan gençlerin yetiştirilmesi gerektiğini belirterek, vatanını, milletini seven herkesin üzerine düşen en önemli vazifenin gençleri yetiştirmek olduğunu kaydetti.

         

İlmin, Müslümanın yitik malı ve onu nerede bulursa üstüne almasının vacip olduğunu ifade eden Prof.Dr. Eroğlu, bunun için gece gündüz çalışmak gerektiğini söyledi.

         

Yunus Emre'nin ''İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir'' sözünü hatırlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''İlim Yayma Vakfına ve Cemiyetine Allah daha güzel hizmetler nasip etsin. İki cihan saadeti versin'' dedi.

          

         

10.12.2011