DUYURULAR

Türkiye’deki İçme Suyu Kaynakları ve Arıtma Tesislerinin Değerlendirilmesi Projesi Kapsamında İngiltere’ye Teknik Çalışma Ziyareti Gerçekleştirdi...

08 Aralık 2016

“Türkiye’deki İçme Suyu Kaynakları ve Arıtma Tesislerinin Değerlendirilmesi Projesi” kapsamında Müsteşar Yardımcımız Sayın Ali Rıza DİNİZ’in başkanlığındaki heyet ile İngiltere’ye Teknik Çalışma Ziyareti gerçekleştirilmiştir.01Bahse konu çalışma ziyareti kapsamında; İngiltere’de su yönetimi ve içme suyu arıtma tesislerinin işletilmesine ilişkin bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulması için kurum/kuruluşlara ziyaretler yapılması ve uygulamaların yerinde incelenmesi maksadıyla Bakanlığımız Su Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonluğunda, İngiltere’nin Londra, High Wycombe, Oxford, Warwick bölgeleri 28 Kasım - 2 Aralık 2016 tarihleri arasında ziyaret edilmiştir.

02
Teknik ziyaret kapsamında MWH Birleşik Krallık Ofisi, HR Wallingford Araştırma Enstitüsü, Farmoor İçme Suyu Arıtma Tesisi, Hall İçme Suyu Arıtma Tesisi, Campion Hills İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Water UK ziyaret edilmiştir. Tesis ziyaretleri sırasında konvansiyonel arıtma ünitelerinin yanı sıra ; pestisit ve koku giderimi için kullanılan granüler aktif karbon, hidrojen peroksit ve ultraviyole dezenfeksiyon yöntemleri de yerinde değerlendirilmiştir.


03


Kurum ziyaretleri kapsamında MWH Birleşik Krallık Ofisi, HR Wallingford Araştırma Enstitüsü, Thames Water Su İdaresi ve alt idari birimleri, Severn Trent Su İdaresi ve alt birimleri, Anglian Water Su İdaresi ve alt idari birimleri ile Water UK tarafından bilgilendirme sunumları heyetimize aktarılmış, sunumların akabinde ise soru cevap bölümü yapılarak konulara dair detaylı bilgi edinilmiştir. Ayrıca kaynaktan musluğa kadar su yönetimi konusunda yasal ve kurumsal yapı incelenmiştir.

04Ziyaret kapsamında ayrıca Sayın Müsteşar Yardımcımız Ali Rıza DİNİZ başkanlığındaki üst düzey heyet, İskoçya Su Endüstrisi Komisyonu Genel Müdürü ile İskoçya’daki su yönetimi ve içme suyu arıtma tesislerinin yasal ve kurumsal yapılanması hakkında genel bilgilerin aktarıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. 

05


Söz konusu ziyarete Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü temsilcilerinin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı, Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi ve Aksaray Belediye Başkanlığı temsilcileri dâhil 15 temsilci tarafından katılım sağlanmıştır.