BASIN AÇIKLAMASI VE TEKZİPLER

Gölcük Tabiat Parkı İle Alakalı Basın Açıklaması

14 Aralık 2017

Son günlerde bazı basın yayın organlarında Gölcük Tabiat Parkı ile alakalı gerçeği yansıtmayan bir takım iddialara yer verilmektedir.

Söz konusu haberlerde Gölcük Tabiat Parkı’na yapılacak olan dağ köşkü ve kır evlerinden bahsedilerek söz konusu alanın imara açılacağına dair asılsız değerlendirmelerde bulunulmaktadır.

Bolu Gölcük Tabiat Parkı, Bakanlığımız tarafından, kapı girişi, lokantası, kır kahvesi, büfe ile genel saha işletmesi, temizlik ve güvenlik hizmetleri için Bolu Belediyesine 13.06.2012 tarihinden itibaren 29 yıllığına kiraya verilmiştir.

Söz konusu alanın gelişme planı 25.10.2016 tarihinde onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Bu plana göre; burada herhangi bir şekilde tatil köyü gibi bir yapılaşma olması söz konusu değildir. Yapılması planlanan kır evleri orman içi açıklıklarda, ağaçların olmadığı alanlarda ve ağaç kesimi olmadan tesis edilecektir. Kurumumuz tarafından bu konuda gerekli hassasiyet ziyadesiyle gösterilmekte ve ağaç kesimine asla müsaade edilmemektedir.

Vatandaşlarımızın faydalanması maksadıyla planlanan bu yapılarda ahşap malzeme kullanılmakta ve herhangi bir şekilde betonlaşmaya kesinlikle mahal verilmemektedir.

Bakanlığımızca yapılan bu çalışmalara en güzel örneklerden biri olan Uludağ Milli Parkı Sarıalan ve Çobankaya Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanları’nda mevcut eski kır evleri yıkılarak yerlerine 75 adet, tabiatla uyumlu ahşap kır evleri yapılmıştır. Yine aynı alanda bulunan çadırlık konaklama alanındaki köhne yapıların yerine, 200 adet kır evi yapılarak vatandaşlarımız çadır kurma zahmetinden kurtarılmıştır. Bu evler vatandaşlarımız tarafından yoğun rağbet görmekte ve yaz mevsimi boyunca hiç boş kalmamaktadır.

Netice itibariyle söz konusu haberlerde yer alan otel yapılacağı iddiası, ağaç kesilmesi gibi bir durum asla söz konusu olmamıştır. Göl kenarında bulunan restoranın yıkılacağı iddiası da gerçek dışıdır. Mevcut restoranın yanına idare binası yapılması planlanmaktadır. Gölcük Tabiat Parkı her zaman halkımızın hizmetinde olmaya devam edecektir. Ülkemizin tabii değerlerinin korunmasından sorumlu olan kurumumuz bu konuda gerekli şuura sahip olarak büyük bir hassasiyetle hareket etmektedir.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi maksadıyla bilgilerinize sunulur.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği