BASIN AÇIKLAMASI VE TEKZİPLER

Gülensu Mesire Yeri İle Alakalı Basın Açıklaması

31 Ekim 2017

Son günlerde bazı basın yayın organlarında Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın İstanbul’da Bakanlık arazisinde ağaç kesildiğine yönelik gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bir takım mesnetsiz iddialarına yer verilmiştir.

Habere konu olan saha Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü, Kartal Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan Gülensu C Tipi Mesire Yeri 6831 sayılı orman kanununun 23.09.1983 tarih ve 2896 sayılı yasa ile değişik 25. Maddesi kapsamında, mevkii ve özelliği sebebiyle toplumun çeşitli spor ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılamak, turistik hareketlere imkan vermek maksadıyla mesire yeri olarak ayrılmış ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından C Tipi Mesire Yeri olarak tescil edilmiştir.

Mesire alanı içerisinde hazırlanan vaziyet planına uygun olarak 2 adet kır kahvesi ve 2 adet kır lokantası, 5 adet büfe ve 2 adet yöresel ürünler satış yeri tesis etme izni bulunmaktadır. Habere konu edilen yer vaziyet planında kır kahvesi olarak planlanan üzerinde verimli orman örtüsü olmayan çalılık alandır. Sahanın eğimli olması sebebiyle tesviye edilerek herhangi bir heyelana karşı tedbir maksatlı tesis alanının alt tarafı ıslah edilmektedir. Üst sınırı yola dayanmaktadır. Saha içerisinde herhangi bir ağaç kesilmesi veya eksilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Ekli Google görüntüsü ve fotoğraflarda da görüleceği üzere önceki yıllarda ağaçlandırılmış olan alt yamaçlarda Fıstıkçamı fidanları hala mevcuttur. Mesire alanında günübirlik vatandaşlarımızın kullanımı için yapılacak yapılar ağaç kesilmeyecek şekilde orman içi açıklık alanlara planlanmıştır.
Ekran Alıntısı


Bu proje ile şehir yakınında veya bitişiğindeki ormanlık alanlar şehir ormanı şeklinde düzenlenerek vatandaşlarımızın tabiat ile baş başa kalacakları ortamların oluşturulması hedeflenmiştir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığımız 2003 yılında 17 adet olan tabiat parkı sayımızı 223 adede çıkarmış, 1.323 adet mesire yeri kurmuştur. Ayrıca vatandaşlarımızın tabiat ile baş başa zaman geçirmeleri maksadıyla ormanlık alanlarda koruma kullanma dengesini sağlayarak 145 şehir ormanı kurmuştur. 

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma birimleri tarafından İstanbul İlinde 2003-2016 yılları arasında 25.185 Ha alanda Ağaçlandırma, Erozyon Kontrol ve Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında proje uygulamaları gerçekleştirilmiş olup, 18.816.436 adet fidan toprakla buluşturulmuştur.

Orman Varlığı açısından % 49’luk bir alana sahip İstanbul' da mevcut ormanların korunmasına mevcut mevzuat hükümlerince azami özen ve gayret gösterilmekle birlikte Ormanlarımızın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi maksadı ile etkin, etkili ve sürdürülebilir bir yönetim anlayışı benimsenmiştir.

Halkı bilinçli bir şekilde yanlış yönlendirmeye çaba harcayan Sayın Yarkadaş’ı iddialarını ispat etmeye davet ediyoruz. İspat edemediği takdirde ise hem gözünün içine baka baka yalan söylediği milletten, hem de tarafımızdan özür dilemesini bekliyoruz.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.